Kraków to najstarszy i jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Co roku kształci się tu blisko 130 tys. studentów, w tym kilka tysięcy cudzoziemców. W tym prawdziwie studenckim mieście młodzi ludzie nie tylko pobierają naukę, ale też są aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Bardzo wiele firm chętnie przyjmuje osoby studiujące, nie brakuje też staży i płatnych praktyk. Być może Ty także zastanawiasz się właśnie nad podjęciem pracy w trakcie studiów. W końcu wiele mówi się o tym, że warto jak najszybciej zdobywać doświadczenie zawodowe. Ale czy pracę i studia łatwo pogodzić?
Praca a studia – jak połączyć?
Studenci zaoczni, wieczorowi bardzo często podejmują zatrudnienie, gdyż grafik pracy zwykle nie koliduje z wieczorowymi bądź weekendowymi zajęciami na uczelni. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy zacząć pracę na studiach dziennych. Obawy są uzasadnione, ponieważ to nauka powinna być najważniejsza dla osoby studiującej, a zbyt wiele obowiązków w pracy może prowadzić do kłopotów z zaliczeniem kolokwiów i egzaminów. Pamiętaj jednak, że w Krakowie wielu pracodawców oferuje elastyczny grafik i jest skłonnych przyznać urlop młodemu pracownikowi w czasie jego sesji egzaminacyjnej. W takim wypadku połączenie obowiązków służbowych i studenckich jest kwestią logistyki. Dobra organizacja pracy, wyznaczenie w ciągu dnia i tygodnia czasu na naukę, pozwoli na połączenie tych dwóch aktywności.
Jako student nie musisz też zatrudniać się na pełen etat – w wielu przypadkach to wręcz niemożliwe, z uwagi na wykłady i ćwiczenia na uniwersytecie. Szukaj więc propozycji zatrudnienia na pół bądź ćwierć etatu, z elastycznym czasem pracy – w Krakowie oferty pracy tego typu nie należą do rzadkości. Miej też na uwadze, że firmy często proponują studentom umowy zlecenia lub o dzieło. Zastanów się, czy taka forma współpracy Ci odpowiada. Pamiętaj, że umowy cywilnoprawne nie mogą być stosowane zamiennie z umową o pracę! Każdy z kontraktów wiąże się z innymi zasadami co do wykonywania obowiązków i innych warunków.
Praca w trakcie studiów – zalety
Praca dla studenta czeka. Dlaczego warto ją podjąć? Z wielu powodów, dzięki niej między innymi:
- zdobędziesz pierwsze doświadczenia w swojej dziedzinie lub ogólnie – na rynku pracy,
- nauczysz się współdziałać z innymi, a także egzekwować swoje prawa pracownicze,
- przyzwyczaisz się do procesów rekrutacyjnych, dzięki czemu łatwiej będzie Ci szukać pracy w przyszłości,
- zaczniesz budować sieć kontaktów,
- zdobędziesz niezależność finansową lub podreperujesz swój budżet,
- nauczysz się czegoś nowego, co może przydać się w przyszłości,
- wzbogacisz swoje CV – aktywność w czasie studiów jest pozytywnie odbierana przez pracodawców.
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pracy dla studenta, na początek odwiedź biuro karier swojej uczelni – zapytaj o staże, praktyki oraz propozycje zatrudnienia. Krakowskie uczelnie podpisują umowy z różnymi instytucjami i podmiotami, wielu pracodawców chętnie szuka młodych talentów wśród studentów.
Przeglądaj także ogłoszenia w internecie, najlepiej na dobrej platformie rekrutacyjnej, pozwalającej na filtrowanie ogłoszeń. Pracę od zaraz w Krakowie znajdziesz też często, po prostu odwiedzając miejsca, które chętnie przyjmują studentów – knajpki, kawiarnie, restauracje, punkty turystyczne. Pytaj, zostawiaj CV i bądź dobrej myśli, a na pewno szybko znajdziesz pierwszą pracę na studiach.